پایگاه دانش

دانشنامه بازرگانی و اخبار حوزه تجارت

کارت مرزنشینان و فرایند صدور آن

کارت مرزنشینان و فرایند صدور آن

کارت مرزنشینان و فرایند صدور آن

کارت مرزنشینان : قانون‌گذار برای افزایش رفاه مرزنشینان ، مجوز اخذ کارت بازرگانی برای این افراد را صادر نموده است. این امر نه تنها از ورود کالای قاچاق تا حد زیادی جلوگیری کرده، بلکه منبع درآمدی را برای این افراد در مناطق محروم کشور به وجود آورده است.

این کارت یکی از خدماتی هست که سازمان صنعت و معدن و تجارت برای مرزنشینان کشور در نظر گرفته است. کارت پیله وری طبق قانون صرفاً جهت اشتغال و درآمدزایی مرزنشینانی که از لحاظ معیشتی در دهک‌های پایین قرار دارند است و دارندگان این کارت حق وکالت ندارند و باید خود شخص رأساً اقدام به مبادلات مرزی اقدام نمایند.

کالاها توسط تجار وارد کشور و در بازارچه های مرزی دپو می شود، سپس مرزنشینان با در دست داشتن کارت های الکترونیکی به بازارچه ها مراجعه خواهند کرد و کالا را تهیه و در نزدیکترین فروشگاه  آن را خواهند فروخت و از سود بازرگانی بهره خواهد برد.

کارت پيله‌ورى توسط بازرگانى محل صادر مى‌گردد و داراى يک سال اعتبار از تاريخ صدور مى‌باشد. ( از ماده ۱۹ آئين‌نامه مقررات صادرات و واردات )

پیله وران

پیله وران هم از دسته افرادی می باشند که می توانند در صورت داشتن کارت پیله وری از گرفتن کارت بازرگانی معاف باشند، وظیفه ی اصلی پیله وران تامین کالایی استان خود و همچنین استان های همجوار هستند و می توانند برای دریافت کارت پیله وری از طریق اداره ی بازرگانی استان خود اقدام کنند.

مزایای کارت مرزنشینان

براساس اطلاعات موجود، افرادی که دارای کارت مرزنشینان هستند می توانند به ازای هر نفر کالا وارد کشور کنند. هدف از صدور کارت مرزنشینان کمک به اشتغالزایی برای مرزنشینان کشور می باشد.

کارت مرزنشینان در کدام استان های کشور ارائه می شود

براساس اعلام مراکز پیشخوان دولت، مرزنشینان عزیز در استان های آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، ایلام، کردستان، کرمانشاه، خراسان جنوبی، رضوی، شمالی، گلستان، بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس، گیلان و مازندران می توانند نسبت به دریافت کارت مرز نشینان اقدام نمایند.

شرایط لازم برای اخذ کارت بازرگانی مرزنشینان

افراد ساکن در مناطق مرزى کشور در صورتی که سه سال مستمر در این مناطق سکونت داشته باشند، با داشتن اهلیت قانونی برای خرید و فروش کالا مى‌توانند، کارت پیله‌ورى به نام خود دریافت کرده و به مبادلات مرزی طبق آیین‌نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات اقدام کنند. به همین منظور باید در صورت واجد شرایط بودن، مدارک خود را در سامانه اخذ کارت بازرگانی وارد کرده و در صورت تایید کارشناس سایر مراحل دریافت کارت بازرگانی مرزنشینان را طی کنند.

به عبارت دیگر می‌توان تمامی شرایط مرزنشینان برای دریافت کارت پیله‌ وری را به این صورت برشمرد

 • برخورداری از شرایط لازم طبق ماده ۹۱ آیین‌نامه اجرای قانون مقررات صادرات و واردات
 • عدم اشتغال و رابطه استخدامی با دستگاه‌های دولتی
 • سکونت در بخش‌های مرزی استان
 • نداشتن محکومیت موثر کیفری
 • داشتن برگ پایان خدمت نظام وظیفه یا برگ معافیت
 • داشتن حداقل ۲۱ سال تمام
 • مدارک اخذ کارت بازرگانی مرزنشینان

هر یک از مرزنشینان با داشتن شرایط فوق باید مدارکی را برای دریافت کارت بازرگانی مرزنشینان ارائه دهند

این مدارک عبارت‌اند از:

 • تقاضانامه (متقاضی)
 • چهار قطعه عکس سه در چهار و یک برگ پوشه
 • کپى شناسنامه
 • کپی کارت ملی
 • کپى کارت پایان خدمت
 • گواهى عدم سوء‌ پیشینه
 • گواهى عدم اعتیاد
 • تکمیل فرم تعهد
 • تکمیل فرم ضمانت
 • گواهی سه سال سکونت ( استشهاد محلی ) یا سند ملکی

تصویر کارت مرزنشینان

کارت الکترونیکی مبادلات مرزنشینی جایگزین دفترچه های قدیمی کوله بری شده و مبادلات و تجارت چمدانی در قالب این کارت ها و در نقاط مرزی مشخص با تعاونی های مرزنشینی امکان پذیر می باشد.

قانون ساماندهی مبادلات مرزی و آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی مبادلات مرزی در اینجا برای شما آورده شده است. جهت مشاهده وارد لینک های زیر شوید

قانون ساماندهی مبادلات مرزی

فرم‌هاى مربوط به کارت پيله‌ ورى

شرایط فعال سازی، تمدید و یا تعویض کارت های الکترونیک مرزنشینان

 • سرپرستان خانوار (دارندگان کارت الکترونیک) با همراه داشتن کارت الکترونیک مرزنشینان به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمایند.
 • در صورتی که کارت الکترونیک مرزنشینی آن ها تاریخ اعتبار آن‌منقضی نشده باشد و مشخصات صاحب کارت قبلا” به عنوان‌ مرزنشین مشمول مبادلات مرزی در سامانه جامع تجارت تائید شده باشد کارت وی به روز رسانی و ثبت نام‌مجدد انجام خواهد شد.
 • در صورتی که فرد دارای کارت، اعتبار کارت وی منقضی شده باشد می بایست اول تاریخ اعتبار کارت خود را تمدید و بعدا” جهت به روز رسانی کارت اقدام‌نماید و این احتمال وجود دارد که فرد دارای کارت مرزنشین مشمول مبادلات مرزنشینی نباشد و در این سامانه ثبت نام مجدد وی انجام نپذیرد و این فرد صرفا” از مزایای مرزنشینان و تعاونی مرزنشینان در قالب سهمیه ارزی سالیانه که به مرزنشینان تعلق خواهد گرفت می تواند استفاده نماید؛ ولی افرادی که لیست آن ها تحت عنوان اقامت سه ساله در روستا و جزء مناطق مشمول طرح‌ می باشد ثبت نام آن ها انجام خواهد شد.

مبادلات مرزی

دارندگان كارت پيله‌وري مي‌توانند كالاهایي را كه صادرات آن ها مجاز و يا با صادرات آن ها موافقت كلي شده است با رعايت مقررات مربوط، به كشور يا كشورهاي مقابل محل سكونت خود صادر كرده، در مقابل كالاهاي صادر شده، كالاهاي مجاز يا مجاز مشروط مورد نياز خود را با كسب مجوزهاي مربوطه در جداول مقررات صادرات و واردات از كشورهاي مذكور وارد و ترخيص نمايد .

واردات كالاي توليد شده در كشورهاي آسياي ميانه ( آذربايجان ، گرجستان ، ارمنستان ، تركمنستان ، ازبكستان ، قرقيزستان ، تاجيكستان ، قزاقستان ، روسيه و اكراين ) نياز به توديع سپرده ثبت سفارش ندارند .

 نمونه فرم تأییدیه محل سکونت

دفترچه‌هاى اعضاء تعاونى مرزنشينان

اين دفترچه به موجب آیين‌نامه اجرائى قانون مقررات صادرات و واردات صادر گرديده و دارنده آن مجاز است طبق آیين‌نامه اجرائى و با رعايت مقررات اقدام به مبادلات مرزى نمايند.

اين دفترچه فقط توسط متقاضى که مشخصات وى در آن درج شده است ( بدون حق توکيل ) و يا توسط شرکت تعاونى مرزنشينان که متقاضى در آن عضو است قابل استفاده بوده و تحت هیچ شرايطى قابل انتقال و واگذارى نمى‌باشد.

مشخصات دارنده دفترچه

کاربران عزیز

زمان ثبت نام از آذر ماه تا پایان اسفند هر سال و ثبت نام فقط توسط دفاتر پیشخوان دولت مجاز می باشد

سامانه جامع مرزنشینان کشور : جهت دسترسی به سامانه تعاونی های مرزنشین، می توانید به آدرس marz.mcls.gov.ir مراجعه نمایید

آخرین اخبار و وضعیت کارت مرزنشینان در این لینک قابل مشاهده و مطالعه است : http://epishkhan.org

سامانه ثبت نام مرزنشینان و پیله وران : http://mimt.epishkhan.ir:8080/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

29 − = 20

نوشته های مرتبط

Enter your keyword